За седми конкурс, Француски институт у Србији и професор Јокић, иницијатор програм „Рука у тесту“ у Србији, желе да вас подстакну да обратите пажњу на свакодневно понашање и навике које могу да допринесу очувању наше планете и да ублаже утицај климатских промена на биолошки диверзитет.
Пројекат треба да се бави следећим темама:
Очување биолошке разноликости у градовима
- Заједничке баште, висеће баште, простори који омогућавају развој биодиверзитета, где урбанизација углавном има предност над природом, градском пољопривредом. Сакупљање воде и компостирање за узгој цвећа и воћа, поврћа и локалних и ароматичних сезонских биљака, коришћењем еколошки прихватљивих метода …
Очување биолошке разноликости у природи
- Да променимо своје понашање у природи: бука, светло, смеће, зауставимо сечу дивљих стабала, поштовање животиња и станишта, идентификацију угрожених врста, ревитализацију …
Промена наших навика
- Органска пољопривреда чува воду и тло избегавајући синтетичке пестициде. Конзумирање локално производене хране и сезонског воћа и поврћа смањује наш негативни утицај на климу (мање употребе превоза, а тиме и мање производње гасова са ефектом стаклене баште)
- Пластичним сламкама, боцама, чашама и кесама потребно је неколико векова да се разграде, а чак и када се разграде у микроскопске делове, оне и даље контаминирају ваздух, воду и земљу. Такође упадају у водене путеве, загађују реке и плаже.
- Намештај, одећа, обућа, кућни апарати, мобилни телефони, итд … Не можемо замислити количину предмета које свакодневно користимо да бисмо могли да удахнемо у туђи живот или их вратимо у функцију ако их поправимо, уместо да их заменимо новим.
Право учешћа имају све школе из Србије. Учесници су подељени у две категорије:
- основне школе
- средње школе
Ученици ће моћи да представе своје радове у следећим три формата:
- као макету или прототип
- као видео репортажу
- кроз радионице за популаризацију науке (експерименте, анимације, друштвене игре, стрип …)
Оцењује се:
- Педагошки квалитет пројекта
- Оригиналност (иновативни карактер) пројекта и употребљивих средстава
- Учешће ученика и школа у пројекту (индивидуални пројекти неће бити узети у обзир)
- Мултидисциплинарна димензија пројекта
Крајњи рок за доношење пројеката: 22. маја 2020.
Детаљније о конкурсу на сајту institutfrancais.rs